Anne Sütü ve Emzirme - Diyetisyen Fulya Göldeli
Anne Sütü ve Emzirme

Anne Sütü ve Emzirme

Bebeğiniz olacağını öğrendiğiniz günden itibaren doğuma kadar olan süreçte bebeğinize anne karnında çok iyi baktınız, bebeğinizin ihtiyacı olan her şeyi aldınız. Peki doğumdan sonra bebeğin ihtiyacı olan anne sütünün faydalarını, hem size hem bebeğinizi  nelere karşı koruduğunu, bebeğiniz için gerekli besinleri, vitamin ve mineralleri içerdiğini ve yapılan araştırmalara göre Obeziteye karşı koruyucu etkisi olduğunu biliyor musunuz !

Anne Sütü

Bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan besinleri, vitamin ve mineralleri içerir. Özellikle doğumdan sonra gelen ilk sarı süt bebeğin hastalıklara karşı korunmasını sağlar yani bebeğin ilk aşısı da denir. Bu ilk süt bebeği astım, alerji, ishal, üst solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı koruyucu etki sağlar. Özellikle çocukluğunda ve yetişkin hayatında obeziteye karşı da korur. Anne ile bebeğin psikolojik bağını kurmasını sağlar. Anne sütünde bulunan karbonhidrat, protein ve yağ içeriği diğer sütlere göre farklı olup, sindirimi daha kolaydır.

Bebeğimi Ne Sıklıkla Emzirmeliyim?

Günde 5-6 ? HAYIR . BEBEĞİNİZ her ağladığında ne zaman istiyorsa emzirme yapılmalı.

Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir?

İlk 6 ay emzirme doğal bir doğum kontrol yöntemi ve anneyi idrar yolu enfeksiyonlarından, yumurtalık ve meme kanserinden korumaktadır.