Aktif Karbon Nedir? - Diyetisyen Fulya Göldeli
Aktif Karbon Nedir?

Aktif Karbon Nedir?

Aktif karbon kemik kömürü, hindistan cevizi kabuğu, turba yosun, petrol koku, kömür, zeytin çekirdeği ve talaşın bir araya gelmesi ile oluşan siyah bir toz olup yüksek sıcaklıkla buluşarak aktive edilir. Yüksek sıcaklıkta tozun iç yapısı değişir ve sonucunda normal kömürden daha fazla por bulunur. Aktif karbon mangalda kullanılan normal kömürle karıştırılmamalıdır. Aynı materyallerden oluşmuş olsalar bile kömürün oluşumunda yüksek sıcaklıkta aktive edilmiyorlar. 

Peki Aktif Karbon Vücudumuzda Nasıl Çalışır ?

Aktif karbonun porları negatif elektrik yüklü, bu yüzden pozitif elektrik yüklü olan toksik maddeleri ve kimyasalları vücudumuzdan uzaklaştırırlar. Çünkü aktif karbon vücudumuz tarafından emilimi gerçekleşmez, toksik maddeleri yüzeyinde tutar ve vücuttan atılımını gerçekleştirir. Eski zamanlarda aktif karbon bu yüzden zehirlenmelerde medikal amaçlı kullanılmıştır. 1800 lerden itibarende insanlarda aktif karbon panzehirlerin içeriğinde kullanılmıştır. Ancak her zehirlenmede etkili değildir. 

Sağlığımızda Koruyucu Etkileri Var Mıdır ?

Böbrek Hastalığı

Aktif karbon atık maddeleri vücuttan uzaklaştırdığı için bu görevi yapan böbrek fonksiyonlarına yardımcı olur. Kronik böbrek hastalarında az da olsa etkisi olduğu saptanmış ancak tabi ki kişiye göre değişiyor. Bir araştırmada, son aşama böbrek hastalarının aktif karbon alımının üre kan seviyesinin ve atık maddelerin azalmasına yardımcı etki olduğu saptanmış.

Kolesterol

Bir ikinci koruyucu etkisi de kolesterol seviyesini düşürmede saptanmıştır. Aktif karbon yüzeyine kolesterolü ve safra asidinde ki kolesterolü bağlayarak emilimini azaltıyor. Ancak günümüzde kolesterol üzerindeki etkisini kesinleştirmek için daha fazla çalışma yapılmalıdır.

Aktif Karbon Popüler Kullanımı?

Vücutta gaz üretimini azaltmada, diş beyazlatmada, fazla içki alımından sonra, akne tedavisinde, böcek ve yılan ısırmasında.  

Aktif Karbon Güvenilir Mi ?

Şuan ki çalışmalarda güvenli olduğu söyleniyor ancak doz aşımı olmamasının önemi ve toz halinin sadece su veya asitsiz gıdalara eklenmesi  vurgulanıyor. Ve aktif karbon alımı olduğu zamanlar su alımının normale göre arttırılması gerekiyor.