BMI Hesaplama Vücut Kütle İndeksi - Diyetisyen Fulya Göldeli

Vücut Kütle Endeksi Bmi Hesaplama Nedir?

Vücut Kütle Endeksi, diğer adıyla Body Mass Index – Bmi hesaplama, ideal kiloda olup olmadığınızı belirten bir formüldür. Ağırlığınızın boyunuza oranı ile ölçülen bu değer sizin kilo vermeniz veya almanız gerektiğini size belirtiyor.

Bmi Hesaplama Formülü = (Vücut Ağırlığı) / (Boy Uzunluğu)^2

Sizin için hazırladığımız vücut kütle endeksi hesaplama makinesi veya vücut kütle endeksi hesaplama makinesi ile ücretsiz ve kolay bir şekilde hesaplamanızı yapabilirsiniz.

Vücut Kütle Endeksi Bmi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Vücut Kütle Endeksi, ağırlığınızın, boyunuzun karesine bölünmesiyle hesaplanır. Ve çıkar değerler aşağıdaki bmi tablosu vasıtasıyla değerlendirilir.

0 – 18,418,5 – 24,925,0 – 29,930,0 – 34,935,0 – 44,945,0 ve üstü
ZayıfNormalFazla KiloluŞişman (Obez) – I. Sınıf. SınıfŞişman (Obez) – II. SınıfAşırı Şişman (Aşırı Obez) – III. Sınıf
BMI Tablosu

BMI aslında yaşa ve cinsiyete göre kitle indeksi olmasına rağmen yukarıdaki tabloyla vücut kütle endeksiniz hakkında bir anlam çıkarabilirsiniz.

Eğer obezite hesaplama değeriniz normalden fazla ya da düşük seviyede iseniz Uzman Diyetisyen Fulya Göldeli’nin hazırlamış olduğu Online Diyet Paketleri ile sizde normal bmi seviyenize sağlıklı bir şekilde gelebilirsiniz.

bmi-hesaplama
bmi-hesaplama

Vücut Kütle Endeksi Güvenilir mi?

Amerikan Kalp, Ciğer, Kan Enstitüsünün (U.S. Department of Health & Human Services – National Heart, Lung and Blood Institute) açıkladığı formüllere göre BMI formülü ağırlığınızın, boyunuzun karesine bölünmesiyle hesaplanır.

BMI değerinizin hem yükselmesi hemde düşük olması sağlığınızı etkileyen en önemli faktörlerdendir. Bu değerleri normal seviyelere çekmek düzgün bir beslenme programı ve aktif bir yaşam felsefesi belirlemeniz gerekir.

Aynı zamanda U.S. Department of Health & Human Services – National Heart, Lung and Blood Institute inceleyebilirsiniz. https://www.nhlbi.nih.gov/health/educational/lose_wt/BMI/bmi_tbl.htm

Vücut Kütle Endeksini Düzenlemek İçin Neler Yapmak Gerekli?

  • Sağlık riskinizi değerlendirin
  • Kilonuzu koruyun
  • Düzenli beslenin
  • Fiziksel olarak aktif olun
  • Uzman diyetisyenlerden bilgi alın

Uzman Diyetisyen Fulya Göldeli ile Vücut Kütle Endeksini Düzenlemek İçin Online Diyet Paketleri

Hem kilo vermek hem de kilo almak isteyenler aynı zamanda hastalıklarda, gebelikte ve çocuklara özel diyet programlarını uygularken kesinlikle uzman bir diyetisyen eşliğinde takipli bir şekilde beslenme programınıza ihtiyacınız vardır.

Bilinçsiz bir şekilde yapılan beslenme programları sağlığınızı kötü etkileyebilir.

Uzman Diyetisyen Fulya Göldeli özel değerleriniz ve tahlillerinize göre günlük yaktığınız ve almanız gereken kalori miktarını hassas bir şekilde hesaplayarak beslenme programınızı sadece size özel olmasını sağlar.