Sahur Zamanı Neler Yemeliyiz? - Diyetisyen Fulya Göldeli
Sahur Zamanı Neler Yemeliyiz?

Sahur Zamanı Neler Yemeliyiz?

Sahurda neler yemeliyiz? Sahurda neler yemekten kaçınmalıyız? Hangi besinler bizi sahurdan iftara kadar daha çok tok tutar?

Ramazan ayının yaza yakın bir zamanda olmasından havanın sıcaklığı ve oruç süresinin uzamasından dolayı daha çok tok tutan besinlerin yenmesi öneriliyor ve öncelikle herkesin oruca başlamadan önce sahur yapması gerekli. Bunu hiç unutmayalım. Vücudumuzun dengeli olması ve bu süreci daha kolay atlatmak için sahur yapmak önemlidir. 

Sahurda neler yemeliyiz?

Tüm gün bizi tok tutacak besinlerin en başında yumurta geliyor. Yumurtayı ister omlet, ister haşlama olarak tüketebilirsiniz. Ekmek veya pide tüketimini iftara ertelemenizde fayda var çünkü tam tahıllı olmadığından daha çabuk acıkma sağlar ancak ekmek veya pidenizi tam tahıllı oluyorsa tüketebilirsiniz. Daha çok tuzsuz besinler tercih edin, susuzluğunuz daha az belirir ve iftara kadar daha az susamış olursunuz. Peynir, süt, yoğurt ve kefir tüketin. Tok tutucu etkisi olan yağlı tohumları tercih edin(ceviz, fındık, badem vb.). Sahurda meyvelere de yer vermenizde fayda var çünk gün boyu kan şekerinizi dengelemede yardımcı olurlar. Ve tabiki sahurda aşırıya kaçmamak midemizin rahat etmesi ve daha rahat uykuya yardımcı olur. 

Sahurda Mutlaka Yenmesi Gereken Besin Grupları

  1. Tam tahıllı ekmek veya pide, yulaf
  2. Yumurta, peynir
  3. Süt, yoğurt veya kefir
  4. Çiğ sebze domates, salatalık vb.
  5. Yağlı tohumlar ceviz, badem, fındık vb.
  6. Meyve
  7. Bol su

Sahurda Neler Yememeliyiz?

Hamur işleri, beyaz undan yapılan ekmek veya yiyecekler, tatlılar, tuzlu gıdalar(tuzlu zeytin, sucuk, pastırma, şarküteri vb.) 

SU EN AZ 2-2,5 LİTRE ! (İFTAR İLE SAHUR ARASI TÜKETİM)

Sahur Alternatifleri

  1. Kahvaltı şeklinde – Tam tahıllı ekmek veya pide, yumurta, peynir, tuzsuz zeytin, yoğurt veya kefir, ceviz veya badem
  2. Tost- Tam tahıllı ekmek veya çeyrek tam tahıllı pide, peynir, domates, salatalık, kefir veya süt
  3. Yulaf ezmesi, süt, meyve, yağlı tohumlar